Uzman Cevabı
Merhaba;

Öncelikle ablanız için çok geçmiş olsun diyeyim. O kadar detay sormuşsunuz ki; layıkıyla buradan her birine cevap vermemin, öncelikle dava dosyasını görmediğim için mümkün olamayacağını belirtmeliyim. Ancak kısaca cevaplamam gerekirse;
1. Ablanız evin yarısını alamaz. Eşinin evi almasına maddi bir katkısı olmuşsa; koyduğu katkı oranında parasını talep edebilir.
2.Kız SSK'lı çalışıyor olsa da 18 yaşını bitirene dek nafaka almaya devam eder.
3. Kesinlikle ispatlaması halinde avantaj sağlayacaktır.
4. Bu dediklerinizin ispatlanması halinde avantajı olacaktır.
5. Elbette boşanma artı sağlar. Zira ancak boşanmadan sonra katkı payı ve tazminat alabilir. Ancak nafaka boşanmaya bağlı değildir.
6. Eşinin gelirini tam olarak ispatlayabilirse ve geliri daha fazlaysa daha çok nafakayada hükmedilebilir.
7. Eşinin kaçırdığı mal ve paraları ispatlarsa alabilir. Önemli olan evlşilik devam ederken edinilmiş malvarlığı değerleri olmasıdır.
8. Elbette. Nafaka, boşanmaya bağlı bir talep değildir.
Ablanızın bir avukatı olup olmadığından bahsetmemişsiniz ama niteliği gereği bu tür bir dava için avukat tutmak en mantıklısı olacaktır. Zira çok spesifik davalardır.
Bu arada yerel bir gazetede köşe yazarıyım. Orada da benzeri türden çok sayıda soru cevaplandırdım bugüne dek. O cevapları da okuyarak çok daha detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Yazıları www.turistikcesme.com sitesinde adıma ayrılan sayfada bulabileceğiniz gibi facebook sitesindeki Çeşmenin Avukatı topluluk sayfasını beğenmek suretiyle de okuyabilirsiniz.
Şimdiden hakkınızda hayırlı olsun..

Av. H. Yeliz KARATAŞ