Hatice Vildan YIldız Uzman Psikolojik Danışman
Uzman İle Yazılı Destek Ücreti
Yazılı Destek Ücreti 9 TL dir.
Konu çözüme kavuşuncaya kadar Uzman ile Mesajlaşırsınız.
Söz konusu ücret sadece 1 kez tahsil edilir.
Uzman Online olmasa da rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Uzman e-posta ve telefon yoluyla uyarılır.
Uzman her yanıt verdiğinde e-posta adresinize uyarı mesajı gelir. Böylece sistemde beklemeniz gerekmez.
Uzmanlarımız sorularınıza en hızlı ve en doğru cevapları verebilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu süre en fazla 24-48 saat sürebilir. Pazar günleri bu süreye dahil değildir.
Geri

Home Office Mevcut İhtiyaçlarımızı Nasıl Karşılarız?

 
Mevcut araştırmalar, insanların var olan bütünlüklerini koruyarak, fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmalarına yardımcı olacak üç temel psikolojik gereksinime sahip olduğunu ortaya koymuştur (Deci ve Ryan, 2000). Sağlıklı işleyiş için tatmin edilmesi gereken bu üç ihtiyaç; yeterlilik ihtiyacı, irade duygusu ile hareket etme ihtiyacı ve ilişkili olma ihtiyacıdır (Boudrais ve diğerleri, 2011; Deci ve Ryan, 2000; Van der Broeck ve diğerleri, 2008).
Çalışma ortamı, insanlara bu ihtiyaçlarını karşılaması için doğal bir kaynak işlevi görmektedir. Evden çalıştığımız bugünlerde, bu psikolojik ihtiyaçlardan haberdar olmamız ve home- office ortamınızı bunu yapan bir ortam haline getirmemiz bizim açımızdan oldukça önemlidir.
1.Yeterlilik İhtiyacı
 
Yetkin hissetmek, işinizde uzmanlaşabileceğinizi veya kontrol edebileceğinizi ve zorlukları ve hedefleri yönetmede etkili olduğunuzu hissetmekle ilgilidir. (Vandersteenkiste, Neyrinck, Niemiec, Soenens, De Witte ve Van den Broeck, 2007). 
 
2.İrade İhtiyacı
 
Bireysellik, bağımsızlık veya ayrı davranma ile ilgili olmayan “irade” kavramı, bir şeye 'sahip olduğumuzu' hissedip kendimizden bir parça koymak veya işlerin nasıl yapıldığını seçebileceğimizi hissetmekle alakalıdır. Evden çalışma konusunda kendimize yeterince güven ve esneklik verildiğimizde, bu ihtiyacın diğerlerinden önce karşılanması muhtemeldir. 
 
3. İlişkili Olma İhtiyacı
 
İlişkili olmaya duyulan ihtiyaç, istikrarlı ve kalıcı olan yakınlığa ve bununla oluşan yakın ilişkilere sahip olma arzudur (Baumeister ve Leary, 1995). Çalışırken, meslektaşlarımızdan ve idarecilerimizden destek alarak bu ilişkili olma ihtiyacımızı karşılarız.
Fakat, bu ihtiyacımız muhtemelen evden çalışırken karşılanması en zor olan ihtiyaçlarımızdandır. Kendimizi yalnız hissedebileceğimiz bu süreçte telefon görüşmeleri ve benzeri teknolojik imkanlar bize fayda sağlayabilir.
 
İhtiyaçlarımızı Nasıl Karşılayacağız?
 
Bu ihtiyaçlardan birinin karşılanmadığını fark edersek, durumu nasıl düzeltebileceğimiz konusunda sorumluluk almamız gerekir. Daha yetkin hissetmek için işinizi ayarlamanın yolları olabilir. Örneğin, erken kalkan biriysek, daha karmaşık görevleri günün erken saatlerinde planlayabiliriz. Evde dikkat dağıtan şeyler varsa, kapıya 'dur' ve 'git' işareti gibi sınırlar oluşturabiliriz.

2020-03-27