Ayça Akın Yaşam Koçu
Uzman İle Yazılı Destek Ücreti
Yazılı Destek Ücreti 9 TL dir.
Konu çözüme kavuşuncaya kadar Uzman ile Mesajlaşırsınız.
Söz konusu ücret sadece 1 kez tahsil edilir.
Uzman Online olmasa da rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Uzman e-posta ve telefon yoluyla uyarılır.
Uzman her yanıt verdiğinde e-posta adresinize uyarı mesajı gelir. Böylece sistemde beklemeniz gerekmez.
Uzmanlarımız sorularınıza en hızlı ve en doğru cevapları verebilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu süre en fazla 24-48 saat sürebilir. Pazar günleri bu süreye dahil değildir.
Geri

AYRILIKLAR DAHA AZ ACIYLA ATLATILABİLİR

Biten ilişkinin ardından toparlanıp ayağa kalkmak bir hayli zaman alabiliyor, hele ki bu durum bunalım veya depresyon boyutuna geldiyse bu süreç daha da uzuyor. İlişki bitiyor ama zihinde bir türlü bitmiyor. Zihinde bitmeyen ilişki kalptede bitemiyor. Bir çoğumuz ilişkiye sıkıca tutunmaya devam ediyor, tuttunmaya devam ettikçe acı daha da derinleşiyor, yeniyi kabul etmek imkansız gibi geliyor. Biten bir ilişkiye tutunup kalmak kişinin kendi içsel dünyasında keşfedemediği ve yüzleşemediği kalıplarının, sınırlarının sonucudur. Yalnız kalma korkusu, onaylanma isteği, önemsenme arzusu ve daha bir çok bilinçaltı kalıbı biten bir ilişkiye sıkıca tutunmamıza sebep olabilir. Bu kalıpları bulmak ve temizlemek uzman bir danışman eşiliğinde uygulanan tekniklerle mümkün olduğu gibi ama daha az ağlayarak, daha az acı çekerek ayrılmakta mümkün.

Karşı tarafa saygı duyun, bencil olmayın.

İlişki dediğimiz şey iki kişi yaşanır. Sizin bir takım haklarınız, tercihleriniz olduğu gibi karşı tarafında aynı haklara ve tercihlere sahip olduğunu unutmayın. Genelde her biten ilişkinin ardından “onca emek verdim” cümlesini çok duyarız. İlişki süresince “onun için her şeye değer” derken, ilişki bittiğinde “onca emek verdim” diyorsak aslında siz bir ilişki yaşamamış, alışveriş yapmışsınız demektir. Verdiniz ve ilişkinin bitimini bilinçaltınız da alamamak olarak adlandırıyorsunuz.

Kendinize olan saygınızı kaybetmeyin.

Sırf duyduğunuz üzüntüyü hafifletmesi için bir şeyleri oldurmaya çalışmayın. Sürekli mesajlar gönderip, sosyal medya' da attığı her adımı takip etmeyin. Tüm iletişimi kesin. Aramayın, mesaj atmayın, varlığınızdan haberdar olmasıiçin kendinizi fakettirmek adına haberler göndermeyin.Bu süreçte ortak arkadaşlar varsa onlarla mesafeyi koruyun. Sohbet konusunun siz ve o olmasına izin vermeyin.

Serbest bırakın

Sürekli zihnizi cevabını bulamayacağınız sorularla meşgul edip odağınızı sürekli karşı tarafta tutmayın. “Şu an ne yapıyor? Kiminle, nerede” gibi sorular sizi daha da acınını derinine çeker.

Eşyalardan kurtulun.

Size onu hatırlatacak bütün eşyaları ister atın, ister gözünüzün göremeyeceği bir yere kaldırın. Onları görmek sizi geçmişe götüreceğinden sizi ilişkiden koparmayacaktır.

Kabul edin.

Ayrılıkları dünyanın sonu olarak görmeyin. Bir insanla uzun zaman geçirmek alışkanlığı getirir ama hiç bir şeyin sonsuza dek süreceğinin garantisi olmadığı gibi kimseninde tapusu kimsede değildir. Ne kadar ilişki yaşamışta olsanız, ilişkide de olsanız her insnaın özgür olduğunu unutmayın. Bu gerçeği kabul edin.

Her zaman iyiye değil kötüyede odaklanın.

Gülüşü gözünüzün önünden gitmiyor, sesi hala kulaklarınızda, o muhteşem romantik gecenizi de unutamıyor olabilirsiniz bunlar çok normal fakat bazen egonuza kulak vermek sizi acıdan korur. İlişkinizde kırıldığınız, size kendinizi kötü hissettiren anlarıda hatırlayın.

Hobilerinizi nelerdi?

Kabul edelim, her ne kadar bireyselliği kaybetmeden bütün olmak gereksede bir çok kişi bunu başaramıyor ve kendisi olmaktan uzaklaşıyor. Kendini mutlu ettiren şeylerden çok karşı tarafı neler mutlu eder buna odaklanıyor. Yapmaktan keyif aldığınız ve uzun zamandır sıf kendinizi mutlu etmek adına yapmadığınız şeyleri yapın.Ayrılık zamanları hobileriniz için muhteşem fırsatlardır.

Duygularınızı bir kağıda yazın ona değil.

Küfür edin, saçmalayın, suçlayın, önemli değil. Sizden başkası okumayacak. O'na ne söylemek istiyorsanız, içinizden ne geçiyorsa ona mesaj atmak yerşne dökün kağıda. Sonra da yırtın atın.

Arkadaş kalmaya çalışmayın.

Ayrılan çiftler tekrar görüşebilir, yakın arkadaş bile olabilir ama ayrılık sürecinde değil. Hisleriniz durulduğunda, akıl başa geldiğinde ilişkiniz kendiliğinden arkadaşlığa dönüşürse dönüşür, siz zorlamayın.
 

Sevgilerimle
Ayça Akın 

 

 

 

 


2015-01-03