Avukat Doktor Psikolog Online Danışma Hizmetleri
Nilsu Kaçar Uzman Klinik Psikolog
Uzman İle Yazılı Destek Ücreti
Yazılı Destek Ücreti 9 TL dir.
Konu çözüme kavuşuncaya kadar Uzman ile Mesajlaşırsınız.
Söz konusu ücret sadece 1 kez tahsil edilir.
Uzman Online olmasa da rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Uzman e-posta ve telefon yoluyla uyarılır.
Uzman her yanıt verdiğinde e-posta adresinize uyarı mesajı gelir. Böylece sistemde beklemeniz gerekmez.
Uzmanlarımız sorularınıza en hızlı ve en doğru cevapları verebilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu süre en fazla 24-48 saat sürebilir. Pazar günleri bu süreye dahil değildir.
Geri

Travma Nedir?
Travmanın tanımı tıpta ''Dıştan mekanik bir etki sonucu oluşan ve bir organın ya da bir dokunun yapısını ya da biçimini bozan yerel yara.'' olarak tanımlasa da ruh biliminde tanımı ''Canlı üzerinde beden ve ruh açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı.''dır. Örnek vermek gerekirse çocukluk çağında yaşanan hatırladığımız veya hatırlayamadığımız travmatik yaşantılar, deprem,sel,felaket gibi doğa olayları, trafik kazaları, kayıplar, yaslar gibi günlük hayatta duyduğumuz gördüğümüz ve bizzat hyaşadığımız durumlar bizler üzerinde travmatik etki yaratırlar. Bazı durumlarda bu travmatik yaşantı sonrası belirtiler kendiliğinden geçerken bazıları ise derin yaralar bırakabilir. Travma Sonrası Stres Bozukluğunu ise ''Travmatik bir stres kaynağıyla karşılaşma sonucu ortaya çıkabilecek belirtiler grubu veya'' Aşırı strese yol açan bir olayın ardından görülen yoğun, uzamış ve bazen gecikmiş bir tepki olan bu bozukluk, başlama nedeninin açıkça belirlenebildiği tek kaygı bozukluğu'' şeklinde tanımlayabiliriz.

TSSB'nin belirtilerini 3 grupta sıralayabiliriz:


• Yeniden yaşantılama: Travmaya ilişkin anılardan kurtulamama, olayı tekrar yaşıyormuş gibi görüntüler (flashback) veya kabuslar görme, olayı hatırlatan herhangi bir şey olmasa da olayın sürekli akla gelmesi ve tekrar yaşıyormuş gibi rahatsızlık hissedilmesidir.
• Kaçınma: Travmayı hatırlatan kişilerden, olaylardan ya da aktivitelerden uzak durmak.
• Aşırı uyarılmışlık: Uyku problemleri, konsantrasyonda zorlanma, dikkat problemleri, öfke patlamaları, ufak seslere irkilme.

Eğer bu semptomlar sizde varsa ve 1 aydan fazla sürüyorsa bir uzmana danışmanız ruhsal sağlığınız açısından faydalı olacaktır. 

2018-03-21