Avukat Doktor Psikolog Online Danışma Hizmetleri
sinem erusta dündar psikolog
Uzman İle Yazılı Destek Ücreti
Yazılı Destek Ücreti 9 TL dir.
Konu çözüme kavuşuncaya kadar Uzman ile Mesajlaşırsınız.
Söz konusu ücret sadece 1 kez tahsil edilir.
Uzman Online olmasa da rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Uzman e-posta ve telefon yoluyla uyarılır.
Uzman her yanıt verdiğinde e-posta adresinize uyarı mesajı gelir. Böylece sistemde beklemeniz gerekmez.
Uzmanlarımız sorularınıza en hızlı ve en doğru cevapları verebilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu süre en fazla 24-48 saat sürebilir. Pazar günleri bu süreye dahil değildir.
Geri

ÇOCUĞUMU NE ZAMAN PSİKOLOGA GETİRMELİYİM ?
ÇOCUĞUMU NE ZAMAN PSİKOLOGA GETİRMELİYİM ?
            Bir çok insan için çocuğu veya kendi için psikologa gitmek tabu olma özelliğini koruyor.. Anne-babalar çocuklarını psikologa götürmek için defalarca düşünüyor , sorunları çözmek için bir çok yöntem denedikten sonra , sorunun çözülmesi daha da güçleştiği bir noktada bir deyimle çaresizlik hissi yada bıçak kemiğe dayandıktan sonra bir uzmandan yardım almayı tercih ediyor.
       Pek çok aile, ilkokuldan itibaren çocuklarının eğitimi için ciddi bir bütçe ayırdıklarını gözlemliyoruz. Oysa ilk 6 yıl çocuklar için yatırım önceliği olan yıllar olmalıdır, çünkü kişilik ve zeka gelişiminin % 75 okul öncesi dönemde yani ilk 6 yılda tamamlanır. 

Hangi durumlarda psikologa gidilmeli?
     Aileler psikologlara çocukları ile  ilgili aşağıda ki durumlar için başvurabilir.

• Gelişim kontrolü için 
• Davranış ve uyum bozuklukları ( Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu , Öğrenme bozukluğu , Okul Fobisi,İnternet Bağımlılığı…vb)
• Aile ile ilgili sorunlar ve yasam değişiklikleri için ( Boşanma,Okula Başlama , Aile yakınlarından birinin vefatı , taşınma ..vb)
• Psikolojiyle ilgili sorulara yanıtı için( Alt ıslatma, okul başarısı sorunları , motivasyon eksikliği, sınav kaygısı …vb)


 

GELİŞİM KONTROLÜ
 

     Psikologa gitmek için çocukların herhangi bir sorun yaşamasını veya bir hastalık, davranış bozukluğu geliştirmesini beklemek doğru bir yaklaşım değildir.. 0-6 yas döneminde çocukları,yaşına uygun gelişip gelişmediğini öğrenmek , değerlendirilmesini sağlamak için bir uzmanla görüşmek doğru bir yaklaşım olacaktır.
     Gelişim kontrolü seanslarına psikologun da onayıyla, anne-babalar, çocuk bakıcıları veya çocukla ilişkide olan diğer aile büyükleri de katılabilir. Gelişim kontrolleri sayesinde anne-babaların edinecekleri bilgiler aşağıdaki gibidir; 

• Çocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını öğrenirsiniz. Gelişim kontrolü seanslarında çocukların gelişimleri 5 grupta incelenir; fiziksel, hareket, dil, sosyal-duygusal, zeka gelişimi. 

• Geriden gelen gelişim alanlarını ve bu alanları desteklemek için yapmanız gerekenleri öğrenmiş olursunuz. Psikologunuz size bu alanı geliştirmenizi sağlayacak egzersizler, oyun ve oyuncaklar önerecektir. Örneğin, siz konuşma problemi olduğunu ( gecikmiş konuşma, artukülasyon bozukluğu ..vb)ancak 18. ayda fark edebilirsiniz, ancak bir psikolog bunu 8-10 aylar arası fark edip, dil gelişimini destekleyici egzersizlere ağırlık vermenizi sağlayabilir. Bu şekilde sorunlar yaşamadan  önleyebilirsiniz.

• Çocuğunuzun gelişimini ne şekilde  destekleye bileceğinizi öğrenirsiniz. 

• Çocuğunuzun zayıf  ve güçlü yönlerini, eğilimlerini ve bunları nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz.
• Çocuğunuzla etkili ve sağlıklı iletişim kurmayı öğrenirsiniz.
 
 • Farkına varmadan yaptığınız  hataları görme ve düzeltme olanağı bulursunuz. 

• Çocuğunuzla oyun oynamayı ve ona herhangi bir şeyi doğru yöntemlerle öğretmeyi öğrenirsiniz. 

• Spor, sanat veya bilimin herhangi bir dalına çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi öğrenirsiniz. 

• Yaşına göre hangi oyun ve oyuncakları tercih etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. 

• Çocuğunuzun içinde bulunduğu yaş dönemiyle ilgili gerekli bilgileri ve bu dönemlerde dikkat etmeniz gereken konuları öğrenirsiniz. Örneğin; 8 ay civarı yabancılardan korkma, 12 ay civarı özgürlüğünü ilan etme, 18 ay civarı tuvalet eğitimine hazırlık vb.

• Ortaya çıkabilecek olası uyum ve davranış bozuklukları ve hastalıkları hızla teşhis edebilme, önlem alabilme ve tedaviye başlayabilme olanağı bulursunuz.

Gelişim kontrollerine başlamak için en ideal dönem 6-8 aylar arasıdır. Psikologlar gelisim kontrollerini farklı periyotlarla yapabilirler. Çocuğun gelişimine göre seanslar daha sik yapılabilir. Ancak gelişimi normal çocuklar için genellikle aşağıdaki program yeterli olmaktadır..

6 - 36 ay arası: 2 ayda bir görümse

3 yas - 6 yas arası: 4 ayda bir görümse
 
 
DAVRANIŞ VE UYUM BOZUKLUKLARI

      Aileler, yaygın gelişimsel bozukluklar, gelişim gerilikleri için psikologlara başvurabilir. Örneğin, otizm, dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu , Down -sendromu, zeka geriliği, konuşma bozuklukları, öğrenme güçlükleri gibi hastalıkların tedavisinde psikologlardan yardim alınabilinir. Bu hastalıklarda tıbbi tedavi gerekliyse, psikologlar destek tedavi programlarını yürütürler. Bunun ısında eğilimi vardır; bu durumlarda tıbbi tedavi uygulanamaz ama bir psikologla düzenli çalışılarak, egzersiz yapılarak sorunu tamamen çözmek veya sorunun ilerlemesini engellemek mümkün olabilir. 

Kaza sonucu ve doğuştan olan engellerde , tıbbi tedavilerin yani sıra, psikolojik destek almak hem tedaviye uyumu artırır, hem de çocuğun ve ailenin sorunla basa çıkmasını kolaylaştırır.


   Uyum sorunları ve davranış bozukluklarının tedavisinde çoğunlukla psikolojik yardım tek başına yeterli olmaktadır. Bu sorunlar çok yaygındır ve bir çok aile bunları yardim almayı gerektirir bir sorun olarak görmez.
 
Anne-babalar genellikle, bu tip sorunların kendiliğinden geçmesini bekler veya sorunu gidermek için o kadar sağlıksız yöntemler dener ki, sorun yer değiştirerek başka bir forma girer veya büyüyerek çözülemez hale gelir. Uyum ve davranış  sorunlarında  örnek olarak aşağıdaki sorunları sıralayabiliriz; 

- Gece korkuları
- Fobiler
- Kaygı bozukluğu
- Parmak emme (bebeklik dışında)
- Tırnak yeme
- Öfke ve saldırganlık
- Alt  ıslatma
- Diski kaçırma veya tutma
- Kekemelik
- Tikler
- Yalan söyleme 
- Çalma
- Kardeş kıskançlığı
- Cinsel sorunlar ve mastürbasyon
- Yeme bozuklukları
- Uyku bozuklukları
- İçe kapanıklık
- Aşırı inatçılık 

         
        Ailelerin bu sorunları çözmede yaptıkları en büyük yanlışlardan biri sorunların kendiliğinden düzeleceği beklentisine girmektir.. Yoksa sorun ya büyüyerek veya yeni bir sorun olarak bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. Örneğin; tırnağını yiyen bir çocuğu baskı yoluyla veya çeşitli cezalarla bu alışkanlığından vazgeçirebilirsiniz, ancak tırnak yeme alışkanlığına  yol açan duygusal sebepler ortadan kalkmadıkça sorun tekrarlar veya çocuk altına kaçırma vb. Gibi yeni bir sorun geliştirir. 
      
             AİLE İLGİLİ SORUNLAR VE YAŞAM DEĞİŞİKLİKLERİ
 
      Boşanma, aile bireylerinden birinin ölümü, bakicinin değiştirilmesi, şehir veya ev değişikliği, okula başlama, kreşe başlama, kardeş doğumu ve annenin ise başlaması gibi yasam değişiklikleri çocuklar için önemli duygusal sorunlara yol açabiliyor. Yetişkinler gibi, çocuklar da bu tip değişimlerden farkı düzeylerde etkilenebiliyorlar. Bu değişimlerden önce psikologa başvurarak çocukların bu değişime hazır olup olmadıklarını öğrenmekte ve hazır değillerse bu olayların çocuklara nasıl anlatılabileceği konusunda danışmakta yarar vardır.
 
        Özellikle boşanma ve kardeş doğumu konularında mutlaka birkaç seanslık danışmanlık alınması gerekir; birçok çocuk bu değişimlerden çok etkilenmektedir.

                  PSİKOLOJİ İLE İLGİLİ SORULARA YANITLAR
 

         Aileler çocuklarının psikolojilerine zarar vermeden bazı basit sorunları çözmek içinde psikologlara başvurabilirler. Bu sorunların bir kısmi basit önerilerle giderilebilir. Sağlıksız yöntemlerle çözüldüğünde ise yukarıda sayılan uyum bozukluklarına veya duygusal sorunlara yol açabilir. Sorunların hepsinin çocukluk çağlarında ortaya çıkmadığını çocukluk dönemlerinde yaşanan olumsuzlukların  ve sağlıksız yaklaşımların  ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara zemin hazırladığını da unutmamak gerekir.  
     Ailelerin cevap bekleyen soruları ;

- Çocuğumu kreşe hangi yasta göndermeliyim?

- Başını duvara vuruyor, nasıl engel olabilirim?

- Yüzümüze vuruyor, bu davranışından nasıl vazgeçirebilirim? 

- Çok inatçı, her dediği yapılsın  istiyor, ne yapabilirim?

- Yatağını i ne zaman ayırmalıyım? 

- Bana çok düşkün, onu kendimden nasıl uzak tutabilirim?

- Ders çalışmayı sevmiyor, nasıl ders çalış sağlayabilirim? 

- Okula gitmek istemiyor, ne yapmalıyım?

- Kardeşine vurmasını nasıl engellerim?

PSİKOLOGLAR İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLGİLER !!!!!!

• Psikologların herkese uygulanabilen hazır reçeteleri vardır. 
• Psikologların sihirli değnekleri vardır; Sorunları  bir seansta ortadan kaldırırlar. 
• Psikologlara her şeyi anlatmaya gerek yoktur, ailelerin sırlarını paylaşmaları gerekmez. 
• Psikologa gitmek için hastalık geliştirmek gerekir. 
• Psikologlara sadece tedavi amacıyla gidilir, bir sorun yoksa ve her şey yolundaysa gidilmez. 
• Psikologlara danışmanlık ve kontrol amacıyla gidilmez. 
• Psikologlar sizin fark edemediğinizi fark edemez; sizin çocuğunuzu sizden daha iyi tanıyamaz.
 
 
PSK. SİNEM DÜNDAR 
 

2016-01-04